niezwykły artysta
Wielcy Polacy Niepodległości
Cykl "Wielcy Polacy" poświęcony jest tym postaciom które poświęciły część swego życia dla naszego kraju. Każdy z nich w jakiś sposób zapisał się w historii Polski.
Na chwilę obecną cykl liczy 32 portrety:
1. Jerzy Owsiak
2.Papież Jan Paweł II
3.Kardynał Stefan Wyszyński
4.Ignacy Jan Paderewski
5.Stefan Satrzyński
6.Marek Kotański
7.Gabriel Narutowicz
8.Irena Sendler
9.Józef Piłsudski
10.Lech Wałęsa
11.Jacek Kuroń
12.Zygmund Kałużyński
13.Szymon Kobyliński
14.Wiktor Dega
15.Tadeusz Łomnicki
16.Krystyna Czubówna
17.Wiktor Zin
18.Bor Komorowski
19.Tadeusz Siedlecki
20.Jacek Kaczmarski
21.O.Maksymilian Maria Kolbe
22.Tadeusz Kościuszko
23.Czesław Miłosz
24.Maciej Rataj
25.Karol Marcinkowski
26.Hipolit Cyprian Cegielski
27.Julian Marchlewski
28.Zbigniew Religa
29.Jan Matejko
30.Henryk Sienkiewicz
31.Adam Mickiewicz
32.Tadeusz Kutrzeba
33.Piotr Pawłowski
Obrazy te zwiedziły Biblioteki Publiczne , Domy Kultury takie jak Alwernia, Radzyń Podlaski, Milejów, Trawniki, Ludwin, Zamość ciesząc się dużym zainteresowaniem
Jerzy Omelczuk maluje pejzaże, ludzi, zwierzęta sceny rodzajowe i wyobrażone. Różnorodne tematy przeplatają się i pojawiają jako efekt kontemplacji świata. Obrazy stają się syntezą doświadczeń artysty, zarówno tych formalnych jak i życiowych. Jest w nich zawarta prawda o przeżywanym czasie , jego radościach i lękach. Bywają komentarzem do aktualnych wydarzeń albo burzliwych przemian.
Malarstwo portretowe zajmuje ważne miejsce w twórczości Jerzego Omelczuka. Artysta sportretował bardzo wielu ludzi mu bliskich, ważnych dla niego samego lub dla nas wszystkich. Malował również osoby, które odegrały doniosłą rolę w naszej historii czy w życiu współczesnym.
Szczególne miejsce pośród stworzonych portretów zajmuje cykl "Poczet Prezydentów Polskich",w całości przekazany Sejmowi Rzeczpospolitej Polskiej.
Niektóre osobowości, postawy ludzkie czy zasługi dla kultury, społeczeństwa albo narodu stają się inspiracją dla artystów.
Decydując się na namalowanie portretu artysta przyznaje, że portretowany jest ważny dla niego. Utrwalając jego wizerunek dokonuje aktu uwiecznienia.
Najnowszy cykl portretowy Jerzego Omelczuka nosi tytuł "Wielcy Polacy"
Wszystkie te osoby są ważne dla artysty. Dokonujac wyboru bohaterów cyklu pokazał, że w sposób szczególny go interesują. Malowanie tego cyklu poprzedzała głęboka refleksja nad ich życiem i wszystkim czego dokonali. Każdy z nich zaznaczył się swoją postawą życiową, przymiotami ducha, dokonaniami czy bohaterstwem. Warto przypominać wielkie postaci naszej historii i współczesności.
Pragnieniem Jerzego Omelczuka jest, aby dzieki powstałym obrazom "Wielcy Polacy" zostali upamiętnieni i uhonorowani. Powinniśmy o nich pamiętać. Są bowiem wśród nich politycy, duchowni, artyści, wielcy społecznicy a nawet bohaterowie. Na cykl składa się dziesięć portretów:
Ignacy Mościcki , Józef Piłsudski, Lech Wałęsa - mężowie stanu
Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński - przedstawiciele duchowieństwa
Ignacy Paderewski - wspaniały artysta
Irena Sendlerowa - bohaterka
oraz wielcy społecznicy Marek Kotański, Jerzy Owsiak
Powstałe obrazy zostały namalowane z dbałością o detal. Dostojeństwo cyklu podkreśla ciemna kolorystyka obrazów. Z całą pewnością udało się artyście pokazać, że wybrane przez niego postacie to osoby wyrastające ponad przeciętność. Dzięki tym obrazom będziemy pamiętać tych, którzy są warci naszej pamięci. Pamięć wzbogaca nasze życie , dodająć mu głębi.
Danuta Kaniewska
Wielce Szanowny Panie Mario Farmlonga
Wielce Szanowni Państwo
W imieniu grupy fanów z Warszawy i z Górnego Śląska twórczości artysty malarza Jerzego Omelczuka (ur. W 1957 r.),mieszkającego w Poznaniu, członka VDMFK chcę przekazać państwu nasze wyrazy szczególnego podziwu za duży wkład pracy artystycznej i bardzo dobry odbiór jego twórczości zarówno przez osoby prywatne ,dla których namalował portrety jak również przez instytucje na Górnym Śląsku, w Tarnowskich Górach. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej „Przyjaźń”, środowisko jego mieszkańców jak również o Parafię Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Mamy tu do czynienia zatem z pełną akceptacją duszpasterzy katolickich dla namalowanych przez Jerzego Omelczuka obrazów Wielkich Polaków, którzy działali podczas trudnego dla Polski okresu powojennego: Karola Wojtyły –papieża Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Jerzy Omelczuk malował w latach 2016-2018 cykl portretów „Wielcy Polacy Niepodległej”, liczący portrety ponad 30 osób, które w swoich dziedzinach aktywności zasłużyły się dla polski, która w 2018 roku świętowała 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Portret Jana Pawła II z tego cyklu został przez Jerzego Omelczuka przekazany pod koniec września br. do kaplicy DPS „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach
Kaplica jest częścią dużej Parafii Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. W mszach św. W niedziele biorą w nich udział także osoby z zewnątrz. Ja sama byłam obecna na mszy św. 8 września gdy zostało przekazane błogosławieństwo papieskie dla wszystkich mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” jak również uroczyście poświęcony przez papieża różaniec dla kaplicy, gdzie już wcześniej został poświęcony inny podarowany przez nas –„Madonna z ostami” Pawła Waganowicza. A wszystko dzieje się dzięki jednej z mieszkanek- Gabrieli Horzela-Szubińskiej, która osobiście prosiła o to Jałmużnika Papieskiego i dodatkowo otrzymała od samego papieża 20 fotografii z wizerunkiem papieskim. Zgodnie z życzeniem Pani Gabrieli jedno zdjęcie przekazałam malarzowi Jerzemu Omelczukowi
Jego wizerunek Jana Pawła II wywołuje wielkie zainteresowanie, emocje i empatię nie tylko w środowisku mieszkańców DSP, ale i na zewnątrz, w mieście, na akademiach katolickich i seminariach duchownych jak również pośród otwartego przyjaznego człowiekowi duchowieństwa, które zna Panią Gabrielę Horzela-Szubińską z jej dotychczasowych licznych akcji charytatywnych. Jest to miejsce którym zainteresowany jest sam Jałmużnik Papieski, ksiądz kardynał Konrad Krajewski, któremu sztuka z odcinka sakralnego, które integruje te środowiska osób osamotnionych, zapomnianych, będących u kresu życia, jest bardzo bliska. I została mu (Madonna z ostami” Pawła Waganowicza) i będzie mu (portret Jana Pawła II Jerzego Omelczuka) przedstawiona. W takim niezwykłym miejscu jest miejsce dla Jerzego Omelczuka i jego obrazów.
Kult świętego Jana Pawła II jest w Polsce i poza jej granicami wielki. Wywołuje emocje i łączy pokolenia. Dlatego Jerzy Omelczuk jako osoba niepełnosprawna w swojej pracy artystycznejnie zaniedbuje tego odcinka pracy. Jest świadomy tego, że ludziom potrzebna jest strawa duchowa, zwłaszcza w wieczorze życia. Jest to malarz , który myśli i współodczuwa.
Dlatego grupa ludzi z panią Gabrielą Horzela-Szubińską, autorką wielu książek o przeszłości Górnego Śląska, w tym o historii rodu Henckel von Donnersmarck, który to ród utrzymuje z nią stały kontakt, mieszkanką tego DPS od marca 2018 r.; dr. Eweliną Kosewicz-Nosowicz, Izabelą Szeliga dyrektor DPS ”Przyjaźń”, Andrzejem Findzińskim, Bogumiłą Zelman, Wiesławem Ochmanem, tenorem światowej sławy, wspierającym Panią Gabrysię duchowo i poprzez uczestnictwo w imprezach charytatywnych, mną i innymi osobami wspierającymi gratuluję, że Związek ma wśród swoich członków tak utalentowanego, wybitnego artystę i wyraża mu tą drogą głębokie, serdeczne podziękowanie za przekazany obraz.
Jednocześnie trwają przygotowania do uroczystej mszy świętej. Będzie ją celebrować ksiądz Prałat Parafii Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej a jej celem będzie: poświęcenie obrazu Jerzego Omelczuka-portretu papieża Jana Pawła II. O czym również zostanie poinformowany Jałmużnik Papieski
Na dowód tego przekazuję w załączeniu zdjęcie portretu Jana Pawła II eksponowane w kartce okolicznościowej oraz zdjęcie kaplicy w DPS „Przyjaźń” z obrazem Jerzego Omelczuka.
W imieniu grupy
Jadwiga Siedlecka-Siwuda